Комп'ютерна Академія IT Step - повноцінна IT-освіта для дорослих і дітей. Ми навчаємо з 1999 року. Авторські методики, викладачі-практики, 100% практичних занять.

Ви використовуєте застарілий браузер!

Ваш браузер Internet Explorer, на жаль, є застарілим. Ця версія браузеру не підтримує багато сучасних технологій, тому деякі функції сайту можуть працювати з помилками. Рекомендуємо переглядати сайт за допомогою актуальних версій браузерів Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

ШАГ логотип

Що таке CMS і як її правильно вибрати

ITSTEP Academy

Програмування

15.02.2023

4630 переглядів

Кому знадобляться знання про CMS

Якщо ви ніколи не чули про CMS, але зараз це потрібно - стаття допоможе розібратися: чим відрізняється Wordpress від Joomla, де відкривати інтернет-магазин і як вибрати CMS для клієнта.

👉 CMS знадобиться для роботи, хобі в Інтернеті або розваг щонайменше в чотирьох ситуаціях:

 • Клієнт просить зробити сайт. Часто розробка сайту на CMS швидша, ніж робити проект з нуля. Вистачить дизайну і верстки, а додавати статті клієнт може сам або з контент-менеджером. 

 • Ви — контент-менеджер, редактор і копірайтер. Більшість інформаційних сайтів роблять на CMS. У них легко завантажувати статті, фільтрувати коментарі, ділитися публікаціями в соцмережах. На унікальних сайтах це дорого і не вигідно, особливо для компаній-початківців. 

 • Знайшли незрозуміле слово в картці вакансії. Часто на сайтах із роботою розміщують умову «Робота з популярними CMS» або «Програмування на Wordpress». Щоб працювати в цьому середовищі, потрібно розібратися в основах CMS і найпопулярніших її варіантах.

Якщо копірайтеру достатньо розібратися в текстовому редакторі, то розробнику потрібно перелопатити документацію з CMS: як встановлювати скрипти, які плагіни полегшать розробку або як правильно перенести дизайн на платформу. А так заздалегідь знаєш — яку документацію шукати.

 • Захотілося зробити сайт для себе: додати роботи в портфоліо, писати в блог або спробувати продавати товари в інтернет-магазині. Виберете варіант CMS зі статті та зробите сайт швидше.

Що таке CMS

CMS або Система управління контентом — це набір інструментів для створення та управління сайтом. На кшталт валізи з молотком, викрутками і ключами — з ними полагодити, заточити або прикрутити швидше, ніж без них. 

Перші CMS з'явилися на початку 2000-х. Спочатку вони могли керувати одним сайтом. А пізніше з'явилися універсальні інструменти і для конкретних завдань: корпоративних сайтів, блогів або портфоліо.

Часто CMS називають движком сайту.

CMS хвалять за інструменти — скрипти, шаблони дизайну і плагіни. З ними можна за кілька годин зробити блог або інтернет-магазин. 

Скрипт — це програма для повторних завдань. Наприклад, у сайтів обов'язкове розташування меню на всіх сторінках - таке правило. Без скрипта код меню пишуть окремо під кожну сторінку. Що довший код, то більше навантаження і гальм у сайту. На CMS шапка створюється один раз. А на всі сторінки її виводить скрипт. Так швидше.

Шаблон дизайну — готовий макет: із шапкою, підвалом і розміткою сторінок. Розмітка іноді доповнюється кольорами і картинками. 

Ось купа прикладів шаблонів CMS Wordpress. Щоб встановити такий — достатньо зайти в теми, завантажити й активувати. Робиться це за 2-3 хвилини.

Багато з тем безкоштовні. Окремо є варіанти для блогів, інтернет-магазинів. Є й платні варіанти. У них більше можливостей і варіантів дизайну. 

У CMS є плагіни, щоб дизайнити унікальні сайти. Часто в них не потрібно знати код. Для цього в плагінах є блоки, готові елементи і зрозумілі налаштування.

Плагін — програма, яка розширює можливості сайту. Наприклад, переклад сторінок, перевірка коментарів або кнопка "Поділитися" під статтею.

Можна робити сайти і без CMS. Для цього потрібно знати HTML, CSS і JavaScript. Це довше, бо сайт пишуть з нуля. 

А в CMS більшість дій — через кнопки в інтерфейсі. Наприклад, щоб завантажити статтю на Wordpress, достатньо зайти в редактор, вставити текст і натиснути «Опублікувати».

У чому переваги CMS

Автоматизація процесів. CMS полегшує роботу людей, яким затратно щоразу звертатися до програміста:

 • Додати плагін для магазину.

 • Вставити картинки нової колекції нижньої білизни.

 • Прикріпити статтю в блозі про правильне харчування.

 • Написати новину про знижки на сайті.

 • Відкрити коментарі, видаляти спамерів і лайкати цікаві відповіді.

У CMS все це можна зробити самому без навичок програмування.

Можна розробляти свої теми і плагіни. У CMS є готові макети для сайтів, форми надсилання листів, розмітки блогів. Недолік — теми відкриті, тому їх використовують тисячі схожих сайтів.

Якщо потрібно виділитися — кличуть програміста і дизайнера. Дизайнер малює сайт. А програміст переносить на CMS, використовуючи код. Усі фішки цмс залишаються: редактор для текстів, вставка картинок, плагіни і віджети.

CMS відмінно працює з такими макетами, якщо їх грамотно перенести. Тому більшість корпоративних сайтів беруть движок CMS, а дизайн і макет роблять з нуля. Або завантажують платні теми, де функцій побільше.

Яка CMS краща 

Вибір движка залежить від майбутніх завдань сайту, уподобань клієнтів і розробників.

Наприклад, автору статей або письменнику може вистачити CMS для блогу — без хостингу та унікальної теми. Пізніше можна перенести статті на універсальну CMS, зробити дизайн і встановити кілька плагінів.

А якщо умовна власниця Інстаграм-магазину одягу захоче інтернет-магазин — краще взяти профільну CMS: з картками товарів, інтеграцією платіжних систем і бухгалтерії. 

👉 Можете погратися і подивитися, які движки обслуговують сучасні сайти. Перевірити CMS можна на W3techs. Пам'ятайте, що не всі сайти використовують ЦМС-ку — є і розробки з нуля.

Наприклад, блог MC.Today зробили на Wordpress. А інтернет-магазин Rozetka раніше працював на Zendesk.

Умовно, всі движки в будь-якому рейтингу CMS можна розділити за кількома критеріями. Від них залежить набір функцій, плагінів і фішок сайту.

 

Самостійність

Можуть бути конструктори сайтів, самописні CMS і коробкові варіанти.

Вартість

CMS бувають платними і безкоштовними. Те саме стосується і розширень для сайтів.

Сфера корисності

Деякі CMS підходять під будь-який вид сайту. А є з конкретними завданнями, на кшталт інтернет-магазинів або блогінгу.

 

При обмежених знаннях можна відштовхуватися від завдання: багатосторінковий сайт для компанії, інтернет-магазин, блог, новинний портал, форум і ще купа прикладів.

Можливості CMS можна підглянути на офіційних сайтах. Наприклад, на сторінці Joomla розповіли, що вміє CMS: для програміста — з яких шматочків зробили; для клієнта або контент-менеджера — що можна робити всередині панелі управління сайтом. Ще її називають консоль.

А ми розповімо про найпопулярніші серед програмістів та їхніх клієнтів.

 

Wordpress

Wordpress — безкоштовна CMS. На початку 2000-х движок придумали для блогів. Зараз на ньому можна реалізувати будь-який тип сайту: блог, лендінг із готовою темою або розробкою під ключ. 

У Wordpress є два варіанти сайтів. Не переплутайте.

 • Блоги на платформі Вордпресс. У цьому варіанті не можна додавати плагіни і розміщувати рекламу, але можна прив'язати свій домен. Спочатку блог отримує домен Ім'я.wordpress.com.

 • Завантажувана версія. Її можна встановити на хостинг. Варіант дає повний контроль над сайтом: вибір дизайну, плагінів, запуск реклами. 

Перший варіант — для ледачих авторів. Другий — щоб зробити прокачаний сайт.

Вордпрес хвалять за універсальність. 

Якщо не подобається дизайн безкоштовного шаблону - можна купити платний на Themeforest

Купа плагінів і віджетів. Наприклад, щоб рахувати лайки в статті або поділитися записом у соцмережах.

Плюси: 

 • Система підходить практично для будь-яких сайтів. 

 • Має відкритий код. Можна доопрацювати сайт, як хочеш.

 • Можна замовити програміста для сайту, а керувати самому — код знати не потрібно.

 • Програмістам подобається Вордпрес за готові скрипти і сервер на мові PHP.

Мінус: варіанту з коробки часто не вистачає. Потрібно витратити час, щоб знайти круту тему, парочку плагінів і віджетів. 

Drupal

Посилання на сайт

Ще одна безкоштовна ЦМС-ка. Її часто називають не CMS, а CMF — content management Framework. Фреймворк — це бібліотека з готовими шаблонами коду для веб-додатків. На кшталт конструктора Lego: взяв деталь, переробив під свої завдання і вставив на сайт.

Drupal — універсальна система. На його базі можна зробити інтернет-магазин, блог, форум або новинний портал. скрин друпал.

Разом із модулями редактора Drupal перетворюється на повноцінний блог. Тому його люблять інтернет-видання.

 

Плюси: 

 • Безпека Друпалу: урядові сайти, на кшталт французького, зробили на цій CMS.

 • Движок оцінили розробники. Клієнти часто вимагають його у вакансіях або на фрілансі.

Новачки частіше оцінюють Друпал негативно. А експертам подобається

 

Мінуси:

Навряд чи підійде для компаній без постійної підтримки сисадміна або програміста. Можуть бути проблеми з хостингом, управлінням у консолі.

Важко підібрати шаблон. У Друпала менше варіантів, ніж у Вордпреса. Частину роблять сторонні розробники, але це платні варіанти.

 

Joomla

Сайт Гарвардського Університету зробили на Joomla. 

 

Безкоштовна платформа для інформаційних ресурсів: сайтів новин, блогів, форумів. На Джумлі можна зробити необмежену кількість сторінок. А контент і дизайн зручно налаштовувати через шаблони.

Плюси: 

 • Підходить для новачків у програмуванні. Створити простий сайт на Джумлі можна менше ніж за дві години. 

 • Є безкоштовні та платні модулі. Наприклад, додати SEO-метатеги або налаштувати поштову розсилку з блогу.

 • Розібратися в публікації статей і метатегах можна без знання коду.

 • Хороший варіант CMS для статейного сайту або інтернет-магазину на 200 товарів.

Мінуси:

 • Інтерфейс морально застарів. Той же Вордпресс постійно оновлюється. 

 • Не такий популярний, ніж Вордпрес. Замовлення на сайти з Джумлою будуть, але таких менше.

MODX

Безкоштовна коробкова система для блогів, форумів і корпоративних сайтів. Кажуть, що на MODX легко запускати сайти, але шаблонів і плагінів у CMS немає.

Движок приймає HTML-скрипти, які можуть замінити шаблони — але це розробка з нуля.

скрин мода.

Редактор CMS зрозумілий і без інструкцій.

 

Посилання на сайт

Плюси:

 • У MODx великий файловий менеджер — можна запускати блог або інтернет магазин з купою картинок і товарів.

 • Відкритий код замінює плагіни. Можна попросити розробника зробити плагін або віджет під завдання сайту.

Мінуси:

 • Складний код. Новачкам-програмістам важко розібратися, а експерти сплять із документацією під подушкою.

 • Запустити блог або сайт без підтримки програміста не вийде.

 • Мало шаблонів і розширень. 

 • В Інтернеті пишуть про слабкий захист CMS. Але якщо встановити плагін із вірусами — і Вордпресс не витримає. 

Движок рідко запитують клієнти. Наприклад, якщо минулий сайт клієнта був на цьому движку. Або якщо хочуть зробити платформу з унікальними плагінами - без шаблонів і магазину.

Webflow

Webflow рідний для веб-дизайнера — як Photoshop або Figma.

 

Webflow не схожа на інші варіанти: замість коробкового CMS — конструктор сайтів із відкритим кодом.

Часто на Webflow роблять сайти без складного програмування. Усередині CMS — конструктор сайтів. У функціоналі розбереться будь-який дизайнер, який розуміє верстку.

Веб-дизайнерів зараз вчать сайтобудування на Webflow. Це швидше, можна працювати без програміста й обслуговувати клієнтів самостійно.

Ще один варіант — купити готовий шаблон і доопрацювати під себе: поміняти колір, деякі блоки, замінити картинки. Сайт можна запустити через добу.

 

Ще одна фішка «Вебфлоу» корисна власникам сайту. Якщо внутрішня CMS не подобається, сайт з готовим дизайном можна перенести на той самий Вордпрес. 

Плюси:

 • Дизайнер може сам створити і запустити сайт.

 • Купа функцій, щоб зробити унікальний лендінг або невеликий корпоративний сайт.

 • Інтеграції: Shopify для Ecommerce; Zapier — для передавання даних веб сайту на сторонні додатки; Hubspot для внутрішнього CRM та інші. 

Мінуси:

 • Слабенький для блогів або новинних сайтів. У безкоштовній версії до 50 сторінок. А в найдорожчій — 10 000.

 • Більше можливостей у платних версіях. Обслуговування коштує від 14 до 40 доларів щомісяця.

Основні моменти

CMS — це движок для розробки та управління сайтами. Розробнику програмувати швидше: є скрипти, сервер на PHP, купа готових плагінів. А керувати сайтом може людина, далека від програмування: простий текстовий редактор і налаштування кнопками.

Універсальний варіант CMS — Wordpress.

Щоб веб-дизайнеру робити сайти самотужки підійде Webflow.

На CMS працюють Front-end розробники: переносять готовий дизайн, під'єднують плагіни та налаштовують консоль для клієнта. Навчаємо фронтенду на курсі Комп'ютерної Академії IT STEP «Front-end розробка».Автор:

ITSTEP Academy

Редакція ITSTEP Academy

Дизайн

3D візуалізатор - професія майбутнього

Сучасний світ став візуальним, а тривимірна візуалізація – невід'ємною частиною нашої епохи. Пам'ятаєте останній раз, коли ви бачили реалістичне зображення будівлі, інтер'єру або продукту до його створення? Це була 3D візуалізація, і вона грає велику роль у нашому житті. 3D візуалізатор – це той, хто створює цю магію.

Сучасний світ став візуальним, а тривимірна візуалізація – невід'ємною частиною нашої епохи. Пам'ятаєте останній раз, коли ви бачили реалістичне зображення будівлі, інтер'єру або продукту до його створення? Це була 3D візуалізація, і вона грає велику роль у нашому житті. 3D візуалізатор – це той, хто створює цю магію.   Мистецтво 3D візуалізації проникає у багато сфер нашого життя. Від архітектури і дизайну інтер'єру до реклами та промислового проектування – скрізь можна знайти сліди роботи 3D візуалізаторів. Ми розглянемо, які завда

ШАГ логотип

Soft-skills

Як знайти роботу junior спеціалісту без досвіду роботи

Пошук роботи для фахівців у сфері інформаційних технологій завжди залишається актуальним питанням. Безліч новачків, які мають певні знання та навички в IT, стикаються із завданням: як розпочати кар'єру, не маючи досвіду роботи. Ринок IT надає безліч можливостей для джунів, які прагнуть застосувати знання на практиці.

Пошук роботи для фахівців у сфері інформаційних технологій завжди залишається актуальним питанням. Безліч новачків, які мають певні знання та навички в IT, стикаються із завданням: як розпочати кар'єру, не маючи досвіду роботи. Ринок IT надає безліч можливостей для джунів, які прагнуть застосувати знання на практиці.   Однак, незважаючи на потребу компаній у нових спеціалістах, пошук роботи для junior'ів без досвіду може стати певним викликом при конкуренції з досвідченішими кандидатами. Також, не завжди просто зрозуміти, які компетенції

ШАГ логотип

Soft-skills

10 кращих технік тайм-менеджменту для айтішника

Ефективне управління часом є однією з ключових навичок, необхідних айтішникам для успішної роботи в швидкому та динамічному світі інформаційних технологій. В індустрії, де терміни жорсткі, проекти багатозадачні, а вимоги до продуктивності високі, уміння ефективно планувати, організовувати та контролювати свій час стає невід'ємною частиною успіху.

Ефективне управління часом є однією з ключових навичок, необхідних айтішникам для успішної роботи в швидкому та динамічному світі інформаційних технологій. В індустрії, де терміни жорсткі, проекти багатозадачні, а вимоги до продуктивності високі, уміння ефективно планувати, організовувати та контролювати свій час стає невід'ємною частиною успіху.   У нашій статті ми представимо вам 10 найкращих технік тайм-менеджменту, спеціально підібраних для айтішників. Ви дізнаєтеся про різні стратегії, які допоможуть вам оптимізувати використ�

ШАГ логотип

SMART - цілі: найкращий помічник у плануванні для програмістів

Для успіху у програмуванні потрібні не тільки технічні навички, а й уміння ефективно керувати своїми завданнями та цілями. У цій статті ми поринемо у світ SMART-цілей та розглянемо, як програмісти можуть використовувати цей підхід для підвищення продуктивності та професійного розвитку.

Для успіху у програмуванні потрібні не тільки технічні навички, а й уміння ефективно керувати своїми завданнями та цілями. У цій статті ми поринемо у світ SMART-цілей та розглянемо, як програмісти можуть використовувати цей підхід для підвищення продуктивності та професійного розвитку.   Знайомство з концепцією SMART-цілей SMART - це акронім, який описує основні характеристики ефективної мети: Specific (конкретна), Measurable (вимірна), Achievable (досяжна), Relevant (пов'язана з поточними завданнями та цілями) та Time-bound (обмежена за часом). Кожен із цих аспектів �

ШАГ логотип

КОЛЕДЖ IT STEP

Коледж IT STEP відкрито! Переходьте за посиланням та залишайте заявку на навчання! Старт вже у вересні!

Детальніше

Цей сайт використовує Cookies

Політика конфіденційності